Your cart is currently empty!
Generalforsamling 2025 – med nyt æresmedlem
Vanen tro holdt KFD generalforsamling i Frederiksberg Hallerne med start kl. 19.00.
I alt for 31 medlemmer mødt op til årets ordinære generalforsamling, mens formanden også bød velkommen til to gæster i form af DFU formanden, Jens Rohde, samt direktør i DBUK, Tabita Sonne-Dalsø.
Det kom ikke som i chok for nogen, at Bjarne Nigaard blev valgt som aftenens dirigent.
Inden aftens dagsorden rigtigt kunne komme i gang, havde DFU formanden nogle ting, som han gerne ville fortælle medlemmerne. Her kom han blandt andet omkring emner som etablering af institut for sportsdommere, rekruttering og fastholdelse af dommere, mentorordning, tøjaftale og andet.

Formanden, Mirza Hasanbasic, aflagde beretning for året, der var gået. Her kom han forbi alt fra samarbejde med DBUK, de storslåede planer for kommende arrangementer, faldende medlemstal, bestyrelsens gennemgang af vedtægterne og meget mere.

Herefter var det tid til kasserer Jonas’ debut med tallene, hvilket han fik en velfortjent klapsalve for. Her blev der blandt andet snakket om, at vi skal nedbringe udgifterne fremover.

Nu blev det tid til at finde ud af hvilket medlem, som skulle sendes en tur til Færøerne.
Her var følgende fire indstillet:
Casper Thorsøe
Jan Pedersen
Brian Andersen
Maytham Al-Aalwan
Her endte det med en sikker sejr til Casper Thorsøe, som inkasserede 22 stemmer ud af 31. Tillykke til Casper, som står overfor en oplevelse for livet.

Nu var der tid til en udskiftning i bestyrelsen, idet Kuzma havde meldt, at han ikke genopstillede som bestyrelsesmedlem. Udover Kuzma var også formand, Mirza, og næstformand, Oliver, begge på valg – dog ønskede begge at stille op igen.
Derudover havde både Jakob Brendstrup Hansen og Morten Kuld Jacobsen meddelt, at de ville stille op som bestyrelsesmedlem.
Der var ingen modkandidater til formandsposten, hvorfor Mirza blev genvalgt for 2 år.
Idet både Oliver, Jakob og Morten kæmpede om to pladser i bestyrelsen, skulle vi have fat i stemmesedlerne.
Stemmerne fordelte sig således:
Oliver – 29 stemmer
Jakob – 20 stemmer
Morten – 11 stemmer
Derfor blev Oliver genvalgt, og Jakob blev nyt medlem i bestyrelsen. Begge for en 2 årig periode.

Efter en rokade i startopstillingen, var der behov for kontinuitet på revisorposterne, hvor Bjarne Nigaard og Niels Thomas fortsætter med Preben Jacobsen som suppleant.
Under eventuelt fik direktør i DBUK, Tabita, ordet, hvor hun blandt andet rundede emner som mentorordning, aktiviteter, økonomi, kvindedommere og andet.

Referatet kan læses på hjemmesiden.
Slutteligt blev Niels Thomasen hyldet ved en flot tale fra Rene Aagerup. Niels Thomasen blev udnævnt æresmedlem efter hans kæmpe store bidrag i KFD som kasserer i 17 år (og efter hans første år som revisor). Stort tillykke til Niels – det er fuld fortjent. Vi takker Niels for hans store bidrag til fællesskabet, og vi er glad for at han stadig er en del af KFD’s dejlige fællesskab.

Stort tillykke med valg, genvalgt og udnævnelser. Og tak til de fremmødte for endnu en god generalforsamling.